partnerzy


projekty domów

Aktualności

2012-06-20 10:17:31Letnia pielęgnacja trawnika


Upalne dni, dużo słońca i wysoka wilgotność powietrza mogą sprawić, że trawa w przydomowym ogrodzie będzie rosła wyjątkowo szybko. Letnie strzyżenie trawnika jest czynnością obowiązkową dla każdego, kto dba o swój ogród. Bez względu na funkcję, jaką pełni trawa, wymaga ona rozsądnej pielęgnacji popartej wiedzą.

Wygląd trawy jest w dużej mierze związany z jej zdolnością do pobierania energii słonecznej, składników odżywczych i wody. Wraz z glebą, trawa tworzy cykl biologiczny, w którym to gleba dostarcza trawie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze, a ścinki trawy i inne resztki roślinne powracają do gleby, tworząc próchnicę.

Praktyka ogrodników pokazuje, że najlepsza wysokość cięcia, zapewniająca optymalny wzrost trawy, mieści się pomiędzy 4 a 6 cm. Wysokość poniżej 4 cm zwiększa ryzyko uszkodzenia roślin. Najlepiej stosować zasadę, iż wysokość cięcia powinna być większa w porze suchej, aby zminimalizować ryzyko odwodnienia trawnika i w miejscach zacienionych, ze względu na słabszą fotosyntezę" - powiedział Pan Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna. „Zbyt mała wysokość cięcia może także zwiększyć zużycie urządzenia tnącego oraz powoduje ryzyko uszkodzenia przez uderzenia kamieni. Zniszczona trawa regeneruje się wolniej, co z kolei powoduje, że trawnik łatwiej się zachwaszcza. Zwiększa się również jej podatność na grzyby i choroby” – dodał Pan Jerzy Banaszczyk.
Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!